Murata Electronics North America GQM1875C2E5R1BB12D
GQM1875C2E5R1BB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1875C2E5R1BB12D
Brief Description
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1875C2E5R1BB12D.pdf
Availability of GQM1875C2E5R1BB12D
QUANTITY
GQM1875C2E5R1BB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1875C2E5R1BB12D
Internal Part NumberEIS-GQM1875C2E5R1BB12D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1875C2E5R1BB12D
Related LinksGQM1875C2, GQM1875C2E5R1BB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1875C2E5R1BB12D Details Description
Related parts for GQM1875C2E5R1BB12D
NUT DRIVER HEX SOCKET 8MM 9.45" datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 85.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf