Murata Electronics North America GQM2195C1H330JB01D
GQM2195C1H330JB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C1H330JB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C1H330JB01D.pdf
Availability of GQM2195C1H330JB01D
QUANTITY
GQM2195C1H330JB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C1H330JB01D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C1H330JB01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C1H330JB01D
Related LinksGQM2195C1, GQM2195C1H330JB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C1H330JB01D Details Description
Related parts for GQM2195C1H330JB01D
SOCKET POZIDRIV #3 6.00" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
GUIDE RECEP MOD PRESS-PEG 12MM datasheet.pdf
IC VOLT TRANSL SD MMC 48TSSOP datasheet.pdf
RES 16 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR ASSY 093 CLIP datasheet.pdf
CABLE MALE PNL RCPT 9POS 1' datasheet.pdf
DIN-POWER E048MS-3 0C1-2-V2 datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf