Standex-Meder Electronics GR100152001
GR100152001 picture photo
Mfg. Part Number
GR100152001
Manufacturer
Product Category
Magnetic, Reed Switches
Brief Description
SENSOR REED SWITCH SPST
Datasheet Download
GR100152001.pdf
Availability of GR100152001
QUANTITY
GR100152001 Order Process
Ship out your order
Specifications of GR100152001
Internal Part NumberEIS-GR100152001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Liquid Level Sensing
Featured ProductReed Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyMagnetic, Reed Switches
SeriesGR100
PackagingBulk
TypeGlass Body
CircuitSPST-NO
Must Operate10 ~ 60AT
Must Release7 ~ 17AT
Switching Current (DC) (Max)1A
Switching Voltage (DC) (Max)100V
Switching Power (Max)10VA
MagnetNot Specified
Mounting TypeNon-Standard (Axial)
Termination StyleAxial (2 Leads)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GR100152001
Related LinksGR100, GR100152001 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
GR100152001 Details Description
Related parts for GR100152001
CONN FIBER DNP PLUG DUPLX 1000UM datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TIMER SS REPEAT CYCLE 8PIN datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC ARM CORTEX MCU 128KB 100LQFP datasheet.pdf
CONN LIGHT PIPE 10POS datasheet.pdf
TXRX 1310NM DFB 10.3GBS XENPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf