Murata Electronics North America GRJ216R71H222KE01D
GRJ216R71H222KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRJ216R71H222KE01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
GRJ216R71H222KE01D.pdf
Availability of GRJ216R71H222KE01D
QUANTITY
GRJ216R71H222KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ216R71H222KE01D
Internal Part NumberEIS-GRJ216R71H222KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ216R71H222KE01D
Related LinksGRJ216R71, GRJ216R71H222KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ216R71H222KE01D Details Description
Related parts for GRJ216R71H222KE01D
RES SMD 7.87M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 0804 datasheet.pdf
QUICKIE HEADER datasheet.pdf
BUZZ PIEZO 12V CIRC 28MM PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 2.52 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5600PF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf