Murata Electronics North America GRJ216R72A103KE01D
GRJ216R72A103KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRJ216R72A103KE01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
GRJ216R72A103KE01D.pdf
Availability of GRJ216R72A103KE01D
QUANTITY
GRJ216R72A103KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ216R72A103KE01D
Internal Part NumberEIS-GRJ216R72A103KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ216R72A103KE01D
Related LinksGRJ216R72, GRJ216R72A103KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ216R72A103KE01D Details Description
Related parts for GRJ216R72A103KE01D
IC SWITCH BUS QUAD FET 14-TSSOP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 1.2GHZ 48LFCSP datasheet.pdf
MINI1-ROW RA WAFER ASSY 9CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf