Murata Electronics North America GRM0335C1H5R5CA01D
GRM0335C1H5R5CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1H5R5CA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1H5R5CA01D.pdf
Availability of GRM0335C1H5R5CA01D
QUANTITY
GRM0335C1H5R5CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1H5R5CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1H5R5CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1H5R5CA01D
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1H5R5CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1H5R5CA01D Details Description
Related parts for GRM0335C1H5R5CA01D
SCR SENS 200V 8A TO-251 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 2V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 20SGL 2.36MM datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RD/GRN RD/GRN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .5W 84DB datasheet.pdf
23 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IGBT 3600V 70A TO-247HV datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf