Murata Electronics North America GRM0336R1E6R6DD01D
GRM0336R1E6R6DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0336R1E6R6DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.6PF 25V R2H 0201
Datasheet Download
GRM0336R1E6R6DD01D.pdf
Availability of GRM0336R1E6R6DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0336R1E6R6DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0336R1E6R6DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM0336R1E6R6DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0336R1E6R6DD01D
Related LinksGRM0336R1, GRM0336R1E6R6DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0336R1E6R6DD01D Details Description
Related parts for GRM0336R1E6R6DD01D
HEAT SHRINK THIN CLR 1/4" X 25' datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 24CKT DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 (42 + 2 Power) Position Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C4ROW128FP-13 2C1-2-W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.0383 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf