Murata Electronics North America GRM1535C1H121JDD5D
GRM1535C1H121JDD5D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1535C1H121JDD5D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1535C1H121JDD5D.pdf
Availability of GRM1535C1H121JDD5D
QUANTITY
GRM1535C1H121JDD5D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1535C1H121JDD5D
Internal Part NumberEIS-GRM1535C1H121JDD5D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1535C1H121JDD5D
Related LinksGRM1535C1, GRM1535C1H121JDD5D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1535C1H121JDD5D Details Description
Related parts for GRM1535C1H121JDD5D
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
AM60585E102 8MM PROX 1 LONG datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CONN H4 FEMALE 2.5MM2 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 620MA 970 MOHM datasheet.pdf