Murata Electronics North America GRM1555C1E100JA01D
GRM1555C1E100JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E100JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E100JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E100JA01D
QUANTITY
GRM1555C1E100JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E100JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E100JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E100JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E100JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E100JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E100JA01D
REGULTR 8V1.5A 3PIN HS SMD T/R datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.66VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 120A SOT227B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTIVITY PROBE 760 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf