Murata Electronics North America GRM1555C1E1R1BZ01D
GRM1555C1E1R1BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E1R1BZ01D
Brief Description
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E1R1BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E1R1BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E1R1BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E1R1BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E1R1BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E1R1BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E1R1BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E1R1BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E1R1BZ01D
CONN SOCKET CRIMP 24-28AWG TIN datasheet.pdf
IC CNTRL SYS REF/EEPROM 48LQFP datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 4A 200V GBU datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 475 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LTC4227-1 datasheet.pdf
ANT WHISPER 5GHZ 9DBI 12" RP SMA datasheet.pdf