Murata Electronics North America GRM1555C1E270GZ01D
GRM1555C1E270GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E270GZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E270GZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E270GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E270GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E270GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E270GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E270GZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E270GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E270GZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E270GZ01D
CAP THIN FILM 8.2PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 21POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 50POS datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 3POS .187 RED datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MMCX PL TO SMA BLJK RG 174 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf