Murata Electronics North America GRM1555C1E2R5CA01D
GRM1555C1E2R5CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E2R5CA01D
Brief Description
CAP CER 2.5PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E2R5CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E2R5CA01D
QUANTITY
GRM1555C1E2R5CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E2R5CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E2R5CA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E2R5CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E2R5CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E2R5CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E2R5CA01D
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH REED MAG GP SPST 14-23AT datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT SECTOR 15.5DB VPOL NFEM datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 4.5"L X 8"W datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf