Amphenol Industrial PT08P-14-18P
PT08P-14-18P picture photo
Mfg. Part Number
PT08P-14-18P
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08P-14-18P.pdf
Availability of PT08P-14-18P
QUANTITY
PT08P-14-18P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08P-14-18P
Internal Part NumberEIS-PT08P-14-18P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08P-14-18P
Related LinksPT08P-, PT08P-14-18P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08P-14-18P Details Description
Related parts for PT08P-14-18P
FIXED IND 8.2UH 2.19A 59.2 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC DETECTOR MULT SWITCH 32-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLAMP 2" CONDUIT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf