Murata Electronics North America GRM1555C1E5R0BZ01D
GRM1555C1E5R0BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E5R0BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E5R0BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E5R0BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E5R0BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E5R0BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E5R0BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E5R0BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E5R0BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E5R0BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E5R0BZ01D
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS PIN STRGHT datasheet.pdf
IC OPAMP AUTO-ZERO DUAL 8TDFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
BREAKER FINDER datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf