Murata Electronics North America GRM1555C1E6R6CZ01D
GRM1555C1E6R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E6R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 6.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E6R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E6R6CZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E6R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E6R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E6R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E6R6CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E6R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E6R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E6R6CZ01D
RES SMD 7.5 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
HEAT SINK FOR 10A G3NA SERIES datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 22MM datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 850MA 252 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 51C S 18" WHT JACKS NI datasheet.pdf
IC 8CH ANALOG SWITCH 250V 48LQFP datasheet.pdf