Murata Electronics North America GRM1555C1H1R7CA01D
GRM1555C1H1R7CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R7CA01D
Brief Description
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R7CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H1R7CA01D
QUANTITY
GRM1555C1H1R7CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R7CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R7CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R7CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R7CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R7CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R7CA01D
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 8DIP datasheet.pdf
STEEL STRAP NYLON 11 COAT datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A MINI-UMNL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.07K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
1-3/4" INT CORNER COVER 1" BEND datasheet.pdf
RUGGED RCPT USB A RA-CBL HDR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf