Murata Electronics North America GRM1555C1H240JZ01J
GRM1555C1H240JZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H240JZ01J
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H240JZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H240JZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H240JZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H240JZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H240JZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H240JZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H240JZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H240JZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H240JZ01J
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 28.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
7MM RED PMI 6V W LEADS datasheet.pdf