Murata Electronics North America GRM1555C1H2R2BZ01D
GRM1555C1H2R2BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R2BZ01D
Brief Description
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R2BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H2R2BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H2R2BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R2BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R2BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R2BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R2BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R2BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R2BZ01D
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 228VC R6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 28DIP datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 300MA 1.35 OHM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf