Murata Electronics North America GRM1555C1H2R4BA01D
GRM1555C1H2R4BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R4BA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R4BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H2R4BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H2R4BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R4BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R4BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R4BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R4BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R4BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R4BA01D
IC ADC 24BIT 23.74K/125K 48-VQFN datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP QD ADC/DAC 16QSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 08POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 11CH SW-CAP 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.4A 300 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK DUAL FOR TO-220/247 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf