Murata Electronics North America GRM1555C1H2R5CA01D
GRM1555C1H2R5CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R5CA01D
Brief Description
CAP CER 2.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R5CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H2R5CA01D
QUANTITY
GRM1555C1H2R5CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R5CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R5CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R5CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R5CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R5CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R5CA01D
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 400A SCREW TER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf