Murata Electronics North America GRM1555C1H361GA01D
GRM1555C1H361GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H361GA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 360PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H361GA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H361GA01D
QUANTITY
GRM1555C1H361GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H361GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H361GA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H361GA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H361GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H361GA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H361GA01D
LCD 7SEG 4DIG 0.35" REFL STD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M32 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf