Murata Electronics North America GRM1555C1H3R0BA01J
GRM1555C1H3R0BA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H3R0BA01J
Brief Description
CAP CER 3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H3R0BA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H3R0BA01J
QUANTITY
GRM1555C1H3R0BA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H3R0BA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H3R0BA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingDigi-Reel®
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H3R0BA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H3R0BA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H3R0BA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H3R0BA01J
RECT BRIDGE 50A 400V WIRE LEADS datasheet.pdf
REGULATOR 2.5/1.2V 5/3.3VIN HORZ datasheet.pdf
IC Z8500 SCC 44PLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZDU 1.5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf