Murata Electronics North America GRM1555C1H3R3BA01D
GRM1555C1H3R3BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H3R3BA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H3R3BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H3R3BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H3R3BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H3R3BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H3R3BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H3R3BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H3R3BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H3R3BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H3R3BA01D
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 18POS VERT datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 9GHZ SOT-416 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
MCBASIC, TP/FO-MM850-SC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 21C P 8" WHT FLOAT datasheet.pdf