Murata Electronics North America GRM1555C1H3R3BA01D
GRM1555C1H3R3BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H3R3BA01D
Brief Description
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H3R3BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H3R3BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H3R3BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H3R3BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H3R3BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H3R3BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H3R3BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H3R3BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H3R3BA01D
CARD GUIDE PLASTIC SCREW 12PCS datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 10 POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf