Murata Electronics North America GRM1555C1H3R9BZ01J
GRM1555C1H3R9BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H3R9BZ01J
Brief Description
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H3R9BZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H3R9BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H3R9BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H3R9BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H3R9BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H3R9BZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H3R9BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H3R9BZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H3R9BZ01J
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 100' datasheet.pdf
RES 27 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 23A 2.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
26500 12C 12#12 P TH RECP WC datasheet.pdf
2з Max On Resistance, [15 V/12 V/[5 V iCMOS⑩ Dual SPDT Switch IC datasheet.pdf