Murata Electronics North America GRM1555C1H3R9CZ01J
GRM1555C1H3R9CZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H3R9CZ01J
Brief Description
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H3R9CZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H3R9CZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H3R9CZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H3R9CZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H3R9CZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H3R9CZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H3R9CZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H3R9CZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H3R9CZ01J
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM60T/MC60F/X datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
HEX NUT 0.220" POLYCARBONATE M3 datasheet.pdf
CONN RCPT 136PS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 333MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
PROTECTION FILM 2" X 40 YDS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 11POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
16-INPUT ON-BOARD MODULE LATERAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf