Murata Electronics North America GRM1555C1H4R0WZ01D
GRM1555C1H4R0WZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H4R0WZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H4R0WZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H4R0WZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H4R0WZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H4R0WZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H4R0WZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H4R0WZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H4R0WZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H4R0WZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H4R0WZ01D
RES SMD 110K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 2CH 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4X2SON datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf