Murata Electronics North America GRM1555C1H510JA01D
GRM1555C1H510JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H510JA01D
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H510JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H510JA01D
QUANTITY
GRM1555C1H510JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H510JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H510JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H510JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H510JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H510JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H510JA01D
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 256 ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR ACCEL Z-AXIS 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf