Murata Electronics North America GRM1555C1H5R1CA01D
GRM1555C1H5R1CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R1CA01D
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R1CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R1CA01D
QUANTITY
GRM1555C1H5R1CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R1CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R1CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R1CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R1CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R1CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R1CA01D
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 WW datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 6A PPAK CHIPFET datasheet.pdf
MODULE EVAL BQ20Z70/29330/29412 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf