Vicor Corporation V150B12C250BS
V150B12C250BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B12C250BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12C250BS.pdf
Availability of V150B12C250BS
QUANTITY
V150B12C250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12C250BS
Internal Part NumberEIS-V150B12C250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12C250BS
Related LinksV150B1, V150B12C250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12C250BS Details Description
Related parts for V150B12C250BS
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 170.1VC SMT datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.15M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf