Murata Electronics North America GRM1555C1H5R1WA01D
GRM1555C1H5R1WA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R1WA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R1WA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R1WA01D
QUANTITY
GRM1555C1H5R1WA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R1WA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R1WA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R1WA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R1WA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R1WA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R1WA01D
RES ARRAY 13 RES 1M OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 24.38MM datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 2PVH 8COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf