Murata Electronics North America GRM1555C1H5R3WZ01D
GRM1555C1H5R3WZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R3WZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R3WZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R3WZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H5R3WZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R3WZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R3WZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.3pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R3WZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R3WZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R3WZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R3WZ01D
CONN HEADER PH TOP 13POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 30A T-MAX datasheet.pdf
HM2SC11A8-MILLIPACS SHIELDING datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
IC CONV THERMOCOUPLE-DGTL 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CABLE R/A FMAL-R/A FMAL 3POS 1M datasheet.pdf