Murata Electronics North America GRM1555C1H5R4DA01D
GRM1555C1H5R4DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R4DA01D
Brief Description
CAP CER 5.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R4DA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R4DA01D
QUANTITY
GRM1555C1H5R4DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R4DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R4DA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R4DA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R4DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R4DA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R4DA01D
OSC TCXO 16.3676MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 60VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 12.19MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AC datasheet.pdf
SC-TYPE RA CRIMP PLUG datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 200 MOHM datasheet.pdf