Murata Electronics North America GRM1555C1H5R6CZ01D
GRM1555C1H5R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R6CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H5R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R6CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R6CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R6CZ01D
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMB datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 4POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
600 PPR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MT RA SKT M12 datasheet.pdf