Murata Electronics North America GRM1555C1H6R4CZ01D
GRM1555C1H6R4CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R4CZ01D
Brief Description
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R4CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H6R4CZ01D
QUANTITY
GRM1555C1H6R4CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R4CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R4CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R4CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R4CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R4CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R4CZ01D
MOSFET P-CH 30V 2.5A TSMT3 datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.685" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 12A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
250V 1A 3PH FRFET SMRT PWR MOD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf