Murata Electronics North America GRM1555C1H6R8BA01J
GRM1555C1H6R8BA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R8BA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R8BA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H6R8BA01J
QUANTITY
GRM1555C1H6R8BA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R8BA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R8BA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R8BA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R8BA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R8BA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R8BA01J
TERM SOLDER TURRET .187" .156"L datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf