Murata Electronics North America GRM1555C1H751GA01D
GRM1555C1H751GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H751GA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 750PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H751GA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H751GA01D
QUANTITY
GRM1555C1H751GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H751GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H751GA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H751GA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H751GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H751GA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H751GA01D
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 1M 38TSSOP datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 10K OHM 50MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.7A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Board Cutout, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf