Murata Electronics North America GRM1555C1H8R7DA01D
GRM1555C1H8R7DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H8R7DA01D
Brief Description
CAP CER 8.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H8R7DA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H8R7DA01D
QUANTITY
GRM1555C1H8R7DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H8R7DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H8R7DA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H8R7DA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H8R7DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H8R7DA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H8R7DA01D
RES 680 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 40A 380VAC datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRIPLE 1X2 16QSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf