Murata Electronics North America GRM1555C1H8R8BZ01D
GRM1555C1H8R8BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H8R8BZ01D
Brief Description
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H8R8BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H8R8BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H8R8BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H8R8BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H8R8BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H8R8BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H8R8BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H8R8BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H8R8BZ01D
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 4.38V SOT143 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 138POS 1.27MM T/H datasheet.pdf