Murata Electronics North America GRM1555C1H8R8CZ01D
GRM1555C1H8R8CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H8R8CZ01D
Brief Description
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H8R8CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H8R8CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H8R8CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H8R8CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H8R8CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H8R8CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H8R8CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H8R8CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H8R8CZ01D
IC SRAM 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR 3511 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 45POS MALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf