Murata Electronics North America GRM1555C1H9R4DA01D
GRM1555C1H9R4DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R4DA01D
Brief Description
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R4DA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H9R4DA01D
QUANTITY
GRM1555C1H9R4DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R4DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R4DA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R4DA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R4DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R4DA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R4DA01D
CBL RIBN 60COND 0.050 BLACK 5' datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP .80 OHM 25C datasheet.pdf
EXTENDER VOLUME CONTROL .750" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 80.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TRANS SJT 650V 8A TO276 datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 400V TO-94 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED 2700K 80CRI LC040B datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 115 uA, Parallel Interface Single Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf