Murata Electronics North America GRM1555C1H9R9BA01D
GRM1555C1H9R9BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R9BA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R9BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H9R9BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H9R9BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R9BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R9BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R9BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R9BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R9BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R9BA01D
CONN RECEPT 17POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DBL datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/16/180LF 1.5SN BK datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V TO244AB datasheet.pdf
IC SRAM 512K X 8 5.0V 36-SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PUSH MOUNT datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf