Murata Electronics North America GRM1555C1HR75BZ01J
GRM1555C1HR75BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1HR75BZ01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1HR75BZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1HR75BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1HR75BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1HR75BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1HR75BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1HR75BZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1HR75BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1HR75BZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1HR75BZ01J
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP 8SMD datasheet.pdf
IC PCI-PCI BRIDGE 32-BIT 257-BGA datasheet.pdf
SCR NON-SENS 400V 12A TO-252 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 0.5A 17-38 A/T datasheet.pdf
CONN HDR VERT datasheet.pdf
IC REG SW 700V SMPS 8DIP datasheet.pdf