Murata Electronics North America GRM1555C2A6R1CA01D
GRM1555C2A6R1CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A6R1CA01D
Brief Description
CAP CER 6.1PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A6R1CA01D.pdf
Availability of GRM1555C2A6R1CA01D
QUANTITY
GRM1555C2A6R1CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A6R1CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A6R1CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A6R1CA01D
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A6R1CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A6R1CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C2A6R1CA01D
CONN HEADER 10POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SLD SHORT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
4P UMNL PIN HDR ASS POL VO BLU datasheet.pdf
LJT02RE-25-35S-014 W/ PC CONT datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf