Murata Electronics North America GRM1555C2A7R9CA01D
GRM1555C2A7R9CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A7R9CA01D
Brief Description
CAP CER 7.9PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A7R9CA01D.pdf
Availability of GRM1555C2A7R9CA01D
QUANTITY
GRM1555C2A7R9CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A7R9CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A7R9CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A7R9CA01D
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A7R9CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A7R9CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C2A7R9CA01D
JUMPER-H9991TR/A3047N/X 12" datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 100V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.05VWM 11.7VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf