Murata Electronics North America GRM1555C2A8R9DA01J
GRM1555C2A8R9DA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A8R9DA01J
Brief Description
CAP CER 8.9PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A8R9DA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A8R9DA01J
QUANTITY
GRM1555C2A8R9DA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A8R9DA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A8R9DA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A8R9DA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A8R9DA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A8R9DA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A8R9DA01J
FIXED IND 2.7UH 1.091A 168 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 16DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MINI MAC DIE SET (SET OF 4) datasheet.pdf
SHIELD CONNECTION TERM BLOCK datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf