Vishay/Sprague M39003/09-0038H
M39003/09-0038H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0038H
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0038H.pdf
Availability of M39003/09-0038H
QUANTITY
M39003/09-0038H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0038H
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0038H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0038H
Related LinksM39003/, M39003/09-0038H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0038H Details Description
Related parts for M39003/09-0038H
RES SMD 47 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TIE WIRE 15" NATURAL 120LB HD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
UMOD CONNECT 7U 16MB SDRAM 25PK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.8A 102.5 MOHM datasheet.pdf