Murata Electronics North America GRM1556P1H6R3DZ01D
GRM1556P1H6R3DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H6R3DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.3PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H6R3DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H6R3DZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H6R3DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H6R3DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H6R3DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H6R3DZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H6R3DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H6R3DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H6R3DZ01D
RES SMD 39 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RFID TRANSP ADHSV LABEL 13.56MHZ datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN 24V GREEN 6" datasheet.pdf
QSFP PATCH CABLE 7M 28 AWG datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 1.4KVAC SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 40MA 40 OHM TH datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 324UBGA datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM T/H datasheet.pdf