Murata Electronics North America GRM1556P1H8R1DZ01D
GRM1556P1H8R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H8R1DZ01D
Brief Description
CAP CER 8.1PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H8R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H8R1DZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H8R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H8R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H8R1DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H8R1DZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H8R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H8R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H8R1DZ01D
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 150MW SOT523 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W SGL 5V OUT SMD datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 48VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED COB WHT 13.5MM 3000K 80CRI datasheet.pdf