Murata Electronics North America GRM1556R1H7R5DZ01D
GRM1556R1H7R5DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H7R5DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H7R5DZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H7R5DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556R1H7R5DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H7R5DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H7R5DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H7R5DZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H7R5DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H7R5DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H7R5DZ01D
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2K OHM 10% 100W datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 1.5KW 200V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 20A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf